Kávévilág - Kávézási szokások a nagyvilágból 1. rész
Néhány országban fekete bors, citrom vagy akár sajt is kerül a kávéscsészébe.
A nyersolajat követően, a kávé a világ második legelterjedtebb és legértékesebb exportcikke a fejlődő országok körében. Évente mintegy 500 milliárd csészényit fogyasztanak el a világon. Évi 9,6 kg/fő elfogyasztott kávéval a legnagyobb kávéfogyasztó nemzet a finn, a magyarok a ranglista 24 helyét foglalják el fejenként évi 3,1 kg pörkölt kávénak megfelelő kávéital elfogyasztásával.
A kávéfogyasztás nem csak mértékében, hanem szokásaiban is eltér a különböző nemzetek között.
A kávé őshazájában, Etiópiában, a kávé készítése egy külön ceremónia, ami még ma is két órát vesz igénybe, mert a friss kávébabot fogyasztás előtt pörkölik, majd őrlést követően bunát, azaz eszpresszót készítenek. Néhányan ma már cukorral isszák, bár az ősi etiópok sót és vajat adtak hozzá.
Marokkóban, ahol az ételek ízesítésénél is imádják a különleges fűszereket, azért, hogy a kávét minél intenzívebbé tegyék, gyakran készítik fűszerekkel, például szezámmal, fekete borssal vagy szerecsendióval. A fűszerkeveréket az őrölt kávéhoz adják, és így főzik le a zamatos italt.
Hasonló okok miatt sok olasz kávézó egy szelet citrommal szolgálja fel az eszpresszót. A citrommal a csésze peremét dörzsölik, hogy a gyümölcs savanyú íze kihozza a kávé aromáit. Az olaszok reggel tejjel, míg délután és este pedig magában kortyolják el rövid eszpresszójukat.
A portugálok jegeskávéja, a Mazagran egyenesen citromlével, vagy citromos ásványvízzel készül. Hazánkban ennél talán nagyobb népszerűségnek örvend a görögök frappéja, mely sűrített tejjel, cukorral, instant kávéból és jéghideg vízzel készül.
A franciák nem bonyolítják túl a legnépszerűbb italt, ahogy a skandinávok és hollandok sem, reggel café au lait (tejeskávét) isznak croissant vagy más péksütemény kíséretében.
A világ egyes részein a kávéfogyasztás valóságos "mini-étkezéssé" alakult. Vietnámban az eszpresszó whiskey-ben oldott tojásfehérje, tejpor, vaj és kecskesajt formájában kap lendületet. A különös mixtúra egy nagyon gazdag, desszertszerű italt eredményez. A kávéscsészét egy tál meleg vízben szolgálják fel, hogy hosszabb ideig melegen tartsák.
Argentinában a kávé leginkább egy felhőre hasonlít, gőzölt tej és tejhab egy csepp kávéval megízesítve.
Ezzel szemben Ausztráliában és Új-Zélandon pont fordítva készül a flat white, amely leginkább a lattéhoz hasonlít, a különbség az arányokban rejlik. Egy adag kávét használnak fel, melyet kevés habosított tejjel koronáznak meg, így a latténél jóval selymesebb textúrájú italt kapnak.
Kíváncsi hogyan fogyasztják a kávét a világ többi részén? Sorozatunk következő részébből megtudhatja, például azt is, melyik nemzet fogyasztja kardomommal a legnépszerűbb frissítő italt.