Húsvéti szokások a világban
Már itt a Húsvét a küszöbön, a finom sonka, puha kalács, és húsvéti locsolkodók időszaka!
Na de máshol vajon hogy ünneplik a Húsvétot? Milyen szokások lehetnek más országokban?
Mi is kíváncsiak voltunk a válaszra, úgyhogy utánajártunk a témának!
Ausztrália:
Tudtad, hogy Ausztráliában a nyuszik kártevőknek számítanak? Tönkre teszik a veteményeseket és a termőföldeket, ezért a nyuszi szimbólumot erszényes nyúlra cserélték le. Szóval Húsvét idején az ausztrál gyerekek csoki erszényes nyulat kapnak a locsolkodásért.
Olaszország, Firenze:
Az olaszok megadják a módját a Húsvét köszöntésének, és nem is akárhogy!
Már 350 éves hagyomány náluk, hogy minden évben feldíszítenek egy szekeret, amit tűzijátékokkal pakolnak tele, majd 15. századi jelmezekben vonulnak végig vele a városon. A végállomás a firenzei dóm, ahol az érsek tartja a húsvéti misét. Amikor odaér az ünneplő tömeg a szekérrel, az érsek meggyújtja a kanócot, és az egész város gyönyörködik a pompás tűzijátékban! Ezzel akarják biztosítani a bő termést az adott évben.
Finnország:
A finneknél a húsvéti szokások inkább hasonlítanak az amerikai halloweenra. A gyerekek boszorkányoknak öltöznek, sállal a fejükön és tollal díszített barkaággal a kezükben, és így járják az utcákat csokitojást kéregetve. Húsvét vasárnap pedig máglyarakásokat gyújtanak, miszerint a lángok elijesztik a seprűn repkedő boszorkányokat.
Lengyelország:
Lengyelországban, akár csak itthon, nagy hagyománya van a locsolkodásnak, de az ottani legények a régi módszer szerint járnak el. A fiúk egy vödör vízzel igyekeznek minél jobban eláztatni a lányokat. A hagyomány szerint az a lány, aki talpig vizes lesz, egy éven belül megházasodik!
Franciaország, Haux:
Ha Húsvétkor Franciaországba vezetne az utad, akkor Húsvét Hétfőn mindenképp éhesen érkezz meg hozzájuk!
A franciák szokása egészen Napóleonig nyúlik vissza…
Napóleon a seregével épp Dél-Franciaországon haladt keresztül, amikor megállt egy kisvárosban és omlettet vacsorázott. A hadvezérnek annyira megízlett az étel, hogy elrendelte, hogy hadseregének ezt adják másnap reggelire! Azóta is él a hagyomány, miszerint minden évben a főtéren elkészítik az omlettet 4500 tojásból, ami 1000 éhes szájnak elegendő.
Görögország, Korfu:
A gyönyörű görög sziget közkedvelt turistahelyszín a nyári időkben, azonban Húsvét reggelén ritkán járnak látogatók az utcán, amit jobb is ilyenkor elkerülni. A sziget lakói ugyanis cserépedényeket dobálnak ki az utcára ablakaikon. Úgy tartják, hogy ez a szertartás a tavasz köszöntését jelképezi, megszabadulva régi cserepeitől, hogy az új termést új edényekbe ültethessék!
Norvégia:
A norvégok elég fura húsvéti szokással büszkélkednek. Náluk ebben az időszakban mindenki krimi regényt olvas, mégpedig olyat, amit kifejezetten Húsvétkor adnak ki. Ez a hagyomány 1923-ban alakult ki, mikor egy könyvkiadó az újságban hirdette meg legújabb krimi regényét, de a hirdetés olyan jól sikerült, hogy az olvasók nem tudták eldönteni, hogy ez igai hír-e.
Szlovákia, Csehország:
Ezekben az országokban érdemes magad mögé is figyelni, ha Húsvétkor jársz arra! Az itteni szokás szerint a férfiak saját kezűleg feldíszített fűzfaágakkal csapkodják meg a nőket, ezzel átadva a fa termékenységét. A legenda szerint ez a fűzfa borul először virágba tavasszal, ezért a termékenység jelképévé vált eme országokban.
Spanyolország, Verges:
Nagycsütörtökön, a középkori városrészen csontvázruhába öltözött emberek haláltáncot járnak és újrajátszák a bibliai jeleneteket. A tánc éjféltől kora reggelig eltart.
Izrael, Jeruzsálem:
Jeruzsálemben, ahonnan a Húsvét ünnepe ered, a város lakói ugyan azon az úton mennek végig, amin Jézus Krisztus is keresztre feszítésének napján. Vannak, akik keresztet is visznek magukkal, tisztelegve megváltónk előtt!
Olaszország, Szicília:
Prizzi város lakói sajátosan dolgozzák fel a húsvéti megemlékezést. A lakók ördögöknek maszkírozva, vörös köpenyekben és cinkmaszkokban járnak az utcákon, majd délután, Krisztus feltámadásának jelképeként az „angyalok elűzik az ördögöket”.