Olajok, vajak és az egészséges alternatívák
Az olajok, vajak az ételeink fő hozzávalói. Ezek nélkül nem lenne az étel omlós, krémes, finom.
A magyar konyhában szinte nincs olyan recept, amiben ne lenne valamilyen olaj vagy vaj.
Előző cikkünkben az evőeszközök kiválasztásának rejtelmeibe avattunk be, illetve milyen hatással van az étkezés élményére és az otthonunk hangulatára a különböző stílusok használata.
Az alábbiakban a főzés egyik alapanyagának használatát boncolgatjuk.
Ma már sokan döntenek úgy, hogy a hagyományos olajok, vajak helyett, inkább egészségesebb alternatívát választanak. Nézzük meg ezeket közelebbről.
Mik azok az olajok, vajak?
Az olajok, vajak a konyha elengedhetetlen kellékei. A legtöbb ember a hagyományos olajokat és vajakat használja a konyhában, amiket a következőképpen állítanak elő:
Vaj
A vaj egy olyan zsiradék, amit általában tehéntejből készítenek. Ritkán találkozhatunk juh- illetve kecsketejből előállított vajjal is. A vajat az állni hagyott tej felszínén képződő tejszínből, vagy tejfölből köpülik.
Olaj
Az olajat a növények magjaiból készítik. A magokat először hántolják, azaz megszabadítják a héjától, majd sajtolással, préseléssel kinyerik a bennük lévő olajat. Ezután az olajat többszörösen feldolgozzák, különböző technikákkal tisztítják, szagtalanítják mielőtt a palackba, azután pedig a boltba kerülne.
Az olajoknak és a vajaknak is ma már számos alternatívája létezik, amelyek ízletesebbé és egészségesebbé teszik az ételeket.
Óvatosan az olajjal!
Ahogy azt említettük: az étolaj feldolgozott élelmiszer, amit többször is kezelnek. Emiatt nagyon kevés tápanyagot tartalmaz, de annál több energiát. Már az is bizonyított, hogy az étolajjal készült ételek több kalóriát tartalmaznak, mint azok, amelyek a főzés közben egyáltalán nem érintkeztek olajjal.
Ha étolajjal főzünk, akkor az jelentősen növeli az elkészült étel zsírtartalmát. Ez amellett, hogy elhízáshoz vezethet, rossz hatással van a májra és hozzájárulhat a kettes típusú cukorbetegség kialakulásához is.
Tehát az étolaj – főleg, ha nagy mennyiségben fogyasztjuk – nem egészséges. De akkor mit használjuk helyette?
Egészséges és finom
Ma már számos alternatív olajat megtalálunk a boltokban. Ezek az alapanyaguk és az előállításuk miatt is sokkal jobbak a szervezetünk számára.
Olívaolaj
Az olívaolaj – ahogy a nevében is benne – olajbogyóból készül. Az olívaolajok közül is az extra szűz a legegészségesebb, mivel ezeket préseléssel vagy centrifugálással nyerik ki, további finomítást nem végeznek rajta, ezért nem változik meg az olaj összetétele.
Ennek köszönhető, hogy az olívaolaj gazdag telítetlen zsírsavakban és antioxidánsokban, amelyek hozzájárulhatnak a szív-és érrendszer egészségéhez. Az olívaolaj kiválóan helyettesíti az étolajat: alkalmas a serpenyőbe, grillre vagy sütőformába.
Avokádóolaj
Az avokádóolaj kiváló választás, ha egészséges olajat keresel. Ezt az olajat az avokádóból nyerik ki préseléssel. Magas az Omega-9 zsírsavak tartalma, emellett az avokádóolaj gazdag E-vitaminban és antioxidánsokban, amelyek hozzájárulhatnak a bőr egészségéhez és a szervezet védelméhez a szabad gyökökkel szemben. Ez a zsírsavakban gazdag olaj kiválóan alkalmas a saláták, szószok és dresszingek elkészítésére. Az avokádóolaj finom és enyhén diós ízt kölcsönöz az ételeknek.
Kókuszolaj
A kókuszolaj kiváló választás azok számára, akik szeretnék elkerülni a túlzott zsíros ételeket. A kókuszolajat a kókuszpálma magjának szárított beléből nyerik ki. Az így készült olaj gazdag közepes láncú zsírsavakban (MCT). Ezek a zsírsavak gyors energiát biztosítanak a szervezet számára, és segítenek az anyagcsere felpörgetésében.
Vaj: a tejen múlik
Bár a vaj az olajnál egészségesebb zsiradék, korábbi kutatások kimutatták, hogy a vaj használatával is érdemes óvatosan bánni. A túl sok vaj fogyasztása megemelheti például a vér koleszterinszintjét.
Mellette szól azonban, hogy sok vitamint és zsírsavat tartalmaz. Azonban a vaj tápanyagtartalma nagyban függ a tejet adó állat táplálkozásától, egészségétől. Tehát minél jobban érzi magát a tehén, annál táplálóbb lesz a teje, és az abból készült vaj is. A szabadon tartott állatok teje ezért sokkal egészségesebb.
Plusz íz az ételnek
Sokan döntenek úgy, hogy a vaj esetében is inkább alternatív megoldásokkal próbálkoznak. Nézzük meg, hogy mik lehetnek ezek:
Földimogyoróvaj
A földimogyoróvaj egy ínycsiklandó és egészséges alternatíva a hagyományos vajakhoz. Készülhet natúr vagy hozzáadott édesítőszerek nélküli változatban. A földimogyoróvaj gazdag egészséges zsírokban, fehérjékben és rostokban.
Ezenkívül magas a B-vitamin-, E-vitamin- és magnéziumtartalma is. A földimogyoróvaj kitűnő választás reggelire, például pirítóson vagy kásákban. Továbbá sokféleképpen felhasználható sós és édes ételekben, például szószokban, süteményekben vagy édes édességekben.
Ghee, vagy ghí vaj
A ghee vaj egy tisztított vaj, amit hosszú évszázadok óta használnak az indiai konyhában.
A folyamat során a vajat lassú tűzön forralják, hogy a víztartalmat és a tejfehérjéket eltávolítsák. Így sokkal tovább eláll, mint a hagyományos vajak és a zsírtartalma is sokkal magasabb.
Ez a vaj gazdag A- és E-vitaminban, valamint egészséges zsírsavakban, amelyek kiválóan táplálják a szervezetet.
Tehát, az olajokat és vajakat ma már sokféleképpen helyettesíthetjük olyan megoldásokkal, amelyek amellett, hogy egészségesek, különleges ízt is adnak az ételnek.
Nézz szét az Officemarket olajok, vajak kínálata között és próbáld ki te is ezeket a tápláló alternatívákat!