Nyomtatókellékek: a halhatatlan eszközök
A mai világot el sem lehet képzelni a nyomtatókellékek nélkül. Elég, ha csak a közvetlen környezetedben szétnézel.
Újságok, szerződések, szórólapok: ezek csupán kis szeletei azoknak a termékeknek, amelyeket a nyomtatókellékekkel készíthetsz.
Előző cikkünkben az iratmegsemmisítéssel ismerkedhettél meg, most ezeknek az iratoknak a két alapanyagát nézzük meg részletesebben: a papírt és a tintát.
Minden embernek a kezébe akad egy nap legalább egy papír, és nyomtatóval is sokat találkozunk, főleg az irodai környezetben. Nézzük meg, hogy miért olyan fontos eszközök ezek a mai világban is.
A nyomtatókellékek alapja: a papír
A papír története több ezer évvel ezelőtt kezdődött. Eleinte még agyagtáblát majd ezután papiruszt használtak az emberek. A ma ismert papír több, mint 2000 évvel ezelőtt jelent meg, és azóta is az életünk fontos része.
Az évezredek során azonban rengeteg változáson ment keresztül ez a könnyű, préselt anyag. Módosították
- funkciója,
- alapanyaga,
- és mérete szerint is.
Határ a csillagos ég
A mai nyomtatópapír számos különböző típusban és méretben érhető el. Az otthon és irodában is leggyakrabban használt méret az A4. Ennek mérete 210 mm x 297 mm.
Ennél léteznek kisebb és nagyobb nyomtatópapírok is:
- a legnagyobb: A0: 841 mm x 1189 mm-es mérettel
- a legkisebb: A10: 26 mm x 37 mm-es mérettel
A két méret között rengeteg változat érhető el aszerint, hogy kinek mekkorára van szüksége.
A méret mellett az alapanyag szempontjából is különféle papírtípusok léteznek.
Hagyományostól a környezetbarátig
Ahogy már említettük a papírgyártás rengeteg változáson ment keresztül az évek alatt. Nézzük meg, hogy ma hogyan, és miből állítják elő.
Hagyományos papír
A hagyományos papír fából készül. Pontosabban a fából kinyert cellulózból. A gyártás folyamán a cellulózt rostokra bontják, majd ezeket a rostokat kapcsolják össze, préselik. A kapott anyagot kiszárítják, simítják, majd méretre vágás és csomagolás után mehet a boltba.
Környezetbarát papír
A fenntarthatóság fontossága napjainkban egyre inkább előtérbe kerül. Sok gyártó környezetbarát papírokat állít elő újrahasznosított anyagokból. Az ilyen típusú papírok előállítása kisebb ökológiai lábnyommal jár és segít csökkenteni az erdőirtást és a vízfelhasználást. Az előállítása hasonló, mint a hagyományos papírnak, annyi különbséggel, hogy a rostanyagot az újra hasznosításra bekerülő anyagból nyerik ki.
Famentes papír
Ma már létezik pamutból készült papír is. Ebben az esetben a pamutból nyerik ki a cellulóz rostokat. Ezután maga a papír készítés hasonló, mint a többi esetében: a rostokat egymáshoz kapcsolják, préselik, majd a lapokat szárítják.
“A szó elszáll, az írás marad”
Az emberiség történelmének egyik legfontosabb találmánya a nyomtatás. A Gutenberg-féle nyomtatás forradalmasította a tudásszolgáltatást és elősegítette az információk terjesztését.
Bár digitális korban élünk, a nyomtatott dokumentumok továbbra nélkülözhetetlenek a megfelelő munkavégzéshez. A kinyomtatott anyagok a mai napig lehetővé teszik az információk könnyebb megértését és emlékezetességét.
Írás helyett: nyomtatás
A nyomtatók szinte teljesen eltörölték a kézzel írást. A számítógéppel megszerkesztett dokumentum olvashatóbb és megformált. Azonban, hogy ez megkapja a végleges, kézzel fogható formáját, szükségünk van egy nyomtatóra is.
Inkjet és laserjet
A munkahelyeken is használt két fő nyomtató típus:
- az inkjet, azaz tintasugaras nyomtató
- és a laserjet, azaz lézernyomtató.
Az inkjet nyomtatók tintapatronokat használnak, amelyek tintacseppeket fecskendeznek a papírra.
A lézernyomtatókban pedig toner patronok találhatók, amelyek azon az elven alapulnak, hogy a porszemcséket egy lézerrel feltöltött “fényhenger” viszi át a papírra.
Mindkét nyomtató fajtára igaz, hogy a CMYK színrendszer szerint működik. Nézzük, meg, hogy ez mit jelent.
Mi az a CMYK színrendszer?
Ma már a nyomtatók úgy vannak kitalálva, hogy nincs szükség hozzájuk a szivárvány összes színű patronját megvásárolni. Összesen négy színből képesek kikeverni a megfelelő árnyalatokat.
Mind a tintasugaras, mind a lézernyomtató az úgynevezett CMYK színrendszer alapján állítja össze a színeket:
- Ciánkék,
- Magenta,
- Yellow azaz sárga
- és Key, vagyis kulcsszín, ami rendszerint fekete szokott lenni.
Ebből a négy színből a nyomtatók gyönyörű képeket képesek előállítani. Már csak egy eszközt kell választanunk a nyomtatáshoz.
Melyik nyomtatót válasszam?
A lézernyomtató a papír és a toner por egyidejű melegítésével egyszerre tud egy egész oldalt kinyomtatni. A tintasugaras ezzel szemben sorról sorra halad.
Mindkét típusú nyomtató minőségi nyomtatást biztosít, de az igényeknek megfelelően választhatók ki a különböző típusok.
A lézernyomtató:
- gyorsan tud élénk színeket létrehozni,
- nem szárad be a festékpor a kazettába,
- éles kontúrokat eredményez, de elmosódhatnak az alakzaton belüli részletek,
- drágább.
A tintasugaras nyomtató:
- lassabban nyomtat,
- a festék gyakran beszárad a tároló kazettákba,
- alakzatokon belül részletesebb képet tud készíteni, finom színátmenetekkel,
- olcsóbb.
A nyomtatókellékek még sokáig alapvető eszközök maradnak az irodai és otthoni munkakörnyezetben. Bár a digitális megoldások egyre inkább teret hódítanak, a nyomtatott dokumentumoknak megvan a saját funkciójuk és jelentőségük a mindennapi életünkben.
Nálunk pedig az összes fontos nyomtatókelléket megtalálod. Nézz körbe az Officemarket oldalán.