Miért hasznos a teás és mokkáskanál?
Olvasási idő: 4-5 perc
A teás és mokkáskanál olyan evőeszközök, amiket gyakran összekeverünk és van, hogy még a pontos neveiket sem tudjuk, hiszen az általános „kiskanál” szó mindig illik rájuk.
Korábbi cikkünkben a sütő-főzőedényekről írtunk, amiben a különböző kulturális ételkészítések és a magyar konyha is helyet kapott.
Ebben a bejegyzésben is a konyha körül maradunk, azonban az ételek helyett, most az italokkal kapcsolatos érdekességeket fogjuk megismertetni.
Hogyan alakult ki a teás és mokkáskanál használata?
A teás és mokkáskanál eredete is az arab, török hagyományokhoz nyúlnak vissza. A török kávé készítés során, a kávézacc elkeveréséhez mokkáskanalat alkalmaztak, amivel a kávét és az édesítőt, alaposan fel tudták keverni. Valamint ez a kanál segített a hab kialakításában is, ami a török kávé egyik jellegzetessége.
A teáskanalak is hasonló módon alakultak ki. A kialakításuk miatt, könnyedén lehetett elkeverni a tealeveleket és az édesítőt. A teáskanál lehetővé tette, hogy a teákat a csészealjáról is gondosan fel tudják keverni és emiatt az ízek is jobban összeálltak.
A hagyományos teaivás vagy a kávékészítés fontos eszközei a kanalak, hiszen ezek nélkül nem készülnének el megfelelően az italok.
Az évek során a különböző kultúrákban a tea és kávéfőző módszerek is változtak, amik mellett a kanalak is átalakultak, hogy minden tradícióhoz jól alkalmazkodjanak.
Teás és mokkáskanál a különböző kultúrákban
„Ahány ház, annyi szokás.” És milyen igaz!
Mutatjuk, milyen jelentőségük van a teás- és mokkáskanalaknak a különböző kultúrákban.
- Török kultúra: Törökországban a kávénak hagyománya van és a mokkás kanalakat speciális ceremóniákhoz használják. A kanalak hosszú nyelük segítségével, lehetővé teszik a hab elkészítését a kávé tetején.
- Olasz kultúra: Olaszországban a kávé szintén jelentős szerepet játszik az életben, és a mokkás kanalak széles körben elterjedtek. Az italadagolás és a kávéhab elkészítése a mokkás kanalakkal történik, ahogy az arab kávénál is.
- Orosz kultúra: az oroszok híresek a tea iránti szenvedélyükről, és az orosz teához tartozó hosszú teás kanalakat alkalmazzák, ha cukrot vagy más édesítőszert, esetleg citromot szeretnének adni a teához. Ezeket a kanalakat a szép díszítésükről ismerhetjük fel.
- Angol kultúra: az angolok hagyományosan a teához használt tej vagy tejszín keverésekor használják a kisebb fajta teáskanalakat. Ezek a kanalak segítenek a tea zacskók vagy a tealevelek keverésében is.
- Japán kultúra: Japánban a tea elkészítése különleges művészet, és a chashaku nevű bambusz teakanalakat használják például a matcha tea méréséhez és keveréséhez.
- Távol-Keleti kultúra: a távol-keleti országokban, mint Kína, Korea és Vietnám, a teák elkészítése és felszolgálása része a hagyományos kultúrának. Különböző típusú teakanalakat használnak a teák elkészítéséhez és adagolásához is.
Teás és mokkáskanál közötti különbségek
A teás és mokkáskanál a konyhai evőeszközök részét képezik. Mind a két kanál kicsi, mégis vannak különbségek, amiket most megmutatunk:
Felhasználás
A teáskanál, a nevéből adódóan, a tea készítésénél és elfogyasztásánál alkalmazhatjuk. A tealeveleket vagy teafiltert ennek a kanálnak a segítségével tudjuk feloldani a forró vízben, valamint a teához adott édesítőszereket is a teáskanál segítségével tudjuk belekeverni az italunkba.
A mokkáskanál a kávék világában ad segítséget. Eleinte a török kávéknál volt nagy szerepe a mokkáskanálnak, hiszen a török kávé ereje abban rejlik, hogy nem szűrik át a kávét, hanem zaccos formában öntik bele a pohárba. Valamint a kávéban használt édesítőszereket is mokkáskanál segítségével tehetjük bele.
Méret
A teáskanalak hosszabb és keskenyebb kiszerelésben kaphatók. Általában 13 centiméter hosszúak.
Míg a mokkáskanalak rövidebbek, és szélesebb fejűek, a kényelmesebb keverés miatt. A mokkáskanalak méretei 10 centimétertől egészen a 12 centiméterig terjed.
Anyag
Általában minden evőeszköz, így a teás- és mokkáskanál is rozsdamentes acélból készülnek.
Az etikett
Az asztali etikettben rengeted szabály van arra, hogy hogyan kell zajlania az étkezésnek és az italfogyasztásnak.
A kanalakat és a késeket a tányérunktól mindig jobbra helyezzük el, balra pedig a villákat. A desszertes evőeszközöket a tányérunk fölé kell raknunk. Úgy kell a süteményes evőeszközöket elhelyezni, hogy a kiskanál nyele jobbra, és a villa nyele balra nézzen.
Az étkezés után a kávézásnak is fontos etikettje van. A teás és mokkáskanalat nem szabad a szánkhoz emelni, akkor sem, ha már befejeztük a kávézást. A kanalakat mindig oda kell visszatennünk, ahol a kávézás előtt elhelyezkedett. Ami a csészealj jobb oldala.
Ha hiányzik valamelyik kanál fajta az étkészletedből, vagy csak szeretnéd frissíteni az evőeszközeidet, az OfficeMarket honlapján mindent megtalálsz!