Környezetbarát evőeszközök
A környezetbarát evőeszközök olyan anyagokból készülnek, amik kevésbé terhelik meg a környezetünket, mivel gyorsabban le tudnak bomlani vagy akár újra is hasznosíthatóak.
Korábbi cikkünkben elmondtuk, hogyan válaszd ki a megfelelő fénymásoló papírt. Most pedig a környezetbarát evőeszközöket mutatjuk be neked, hogy miért is jó a használata.
Környezetbarát evőeszközök, mert számít
Milyen környezetbarát evőeszközök vannak manapság? Mutatok pár példát:
Bambuszból készült evőeszközök: mivel a bambusz gyorsan növekszik, emiatt természetes és fenntartható alapanyagot tud biztosítani az evőeszközök gyártásához is. A bambuszból kifolyólag könnyűek, tartósak és lebomlanak, ha már nem használjuk őket.
Növényi alapú műanyagból készültek: ezek a termékek készülhetnek például kukoricakeményítőből vagy cukornádból. A lényeg, hogy ezek az anyagok kevésbé terhelik a környezetet, mint a hagyományos társaik.
Fából készült: a legtöbb helyen fából készült termékekkel találkozhatunk, mivel ezeknek is gyors a lebomlási ideje és újrahasznosíthatóak is.
És persze vannak egyedi tervezésű evőeszközök is, amiknél a kreatív gondolatok kapnak helyet. Ezek az evőeszközök is különbféle anyagokból készülhetnek, ilyen például a kókuszdióhéj vagy a pálmalevél. Sokszor a legszokatlanabb dolgokból lehet a legjobb megoldásokat megalkotni.
Miért használjuk?
A környezetbarát evőeszközök használata lehetővé teszi, hogy kisebb mértékben terheljük a környezetünket és hogy csökkentsük a műanyag hulladékokat. Ezzel is hozzá tudunk járulni a fenntarthatósághoz.
Ha odafigyelünk a környezetünk óvására, akkor rövid időn belül észrevehetjük, hogy nem csak az evőeszközöknél, hanem más területeken is képesek leszünk figyelni, mit és hogyan lehet jobban megoldani, jobbá tenni.
Hogyan figyelj oda?
Mutatunk néhány tippet, hogyan teheted jobbá a környezeted:
Először is figyelj a fenntartható vásárlásra. Ez mit is jelent? Válassz tudatosan olyan termékeket, amik tartósak, újrahasznosíthatók vagy lebomlók. Ha vásárolsz, válaszd a környezetbarát csomagolásokat ezzel is figyelve a környezetedre.
Ha időd engedni, néz meg online vagy a boltok polcain, hogy milyen tisztítószerek azok, amik kevésbé károsítóak. Igen, ez elég hosszadalmas, de egy kis odafigyeléssel csodákat tehetsz. Használj természetes alapú tisztítószereket, amik csak kismértékben terhelik a környezetet és az egészséged.
Figyelj a vízfelhasználásra is! Például zárd el a csapot mosogatás közben vagy rövidítsd le a zuhanyidőt. Sok apró mozdulatból tengernyi jó dolog származhat.
Környezettudatosság
Az elején tényleg oda kell figyelni és van, hogy elfelejti az ember, de ha belejössz, rá fogsz jönni, hogy ez egy nagyon hálás dolog.
Szelektív hulladékgyűjtés: Gyűjtsd szelektíven a hulladékot, hogy az újrahasznosítható anyagok kerüljenek a megfelelő konténerekbe.
Fenntartható közlekedés: Válassz tömegközlekedést, gyaloglást vagy kerékpározást, amikor csak lehet. Ha autót használsz, gondoskodj a rendszeres karbantartásról!
Növényi alapú étrend: Próbáld ki a növényi alapú étrendet vagy, ha nem a te világod, akkor csak csökkentsd a húsfogyasztást, ami visszafogja a víz- és energiafelhasználást.
Újrahasznosítás és komposztálás: Hasznosítsd újra a papírt, műanyagot és üveget, és készíts komposztot a szerves hulladékból!
Környezettudatos utazás: Ha utazol, válassz fenntarthatóbb közlekedési és szállás lehetőségeket.
Környezetvédelmi tudatosság: Ha úgy érzed elindult nálad ez a környezetvédelmi folyamat és látod a pozitív oldalát, érdemes továbbadnod és beszélned róla a családtagjaidnak, barátaidnak és munkatársaidnak a környezetvédelem fontosságáról, és inspirálj másokat is a tudatosabb életmódra.
Környezetbarát étrendek
A cél az, hogy minél inkább csökkenteni tudjuk a káros hatásokat és előtérbe helyezzük a fenntarthatóság elveit.
Sokat követik a növényi alapú étrendet. A növényi alapú étrend, mint például a vegetáriánus vagy vegán étkezés is olyan, hogy csökkenti az állattenyésztés okozta károsanyag-kibocsátást és vízfelhasználást.
Sokat tudunk segíteni, ha a helyi és szezonális ételeket választjuk a fast food is társai helyett. Az olyan élelmiszerek lehetősége, amik a helyi termelőktől származnak és az aktuális évszakban érhetőek el, csökkentik a szállításból és hűtésből adódó környezeti terhelést. Ugye te sem gondoltad, hogy már ennyivel is sokat tudsz segíteni?
Tudatos megoldások
És a csomagolásmentes vásárlás, mint olyan. Ha üzletben van rá lehetőségünk vásárolni csomagolásmentes vagy újrahasznosítható csomagolású termékeket, akkor azt válasszuk.
Sajnos egyre nagyobb probléma van az élelmiszerpazarlásból is. Ezért érdemes ennek a minimalizálására is figyelnünk. A tudatos élelmiszerfelhasználás és a megfelelő tárolás segíthet elkerülni az élelmiszerpazarlást.
Nem mindenki tud azonosulni a vegán vagy növényi alapú étrenddel, de vannak ezen kívül húspótló alternatívák is. Ezek olyan húspótló termékek vagy receptek, amik csökkentik a húsfogyasztást, de ízletes és tápláló ételeket biztosítanak egy tartalmas főétkezéshez.
Ha úgy döntünk, hogy nem akarunk 100%ig elmerülni a fenntartható étkezésben, mégis szeretnénk valami környezetkímélőt enni, már van rá lehetőség, hogy környezettudatos éttermekben tegyük ezt meg. Olyan éttermeket keressünk és válasszunk, akik ismerik és tiszteletben tartják a fenntartható élelmiszergyártás elveit.
Összességében kerüljük az egyszer használatos műanyagokat. A műanyag evőeszközök, poharak és csomagolóanyagok helyett válasszunk újrahasznosítható vagy lebomló alternatívákat. Valamint figyeljünk a környezetünkre és próbáljunk minél inkább fenntartható életet élni és biztosítani közegünk számára.