Fenntartható termékek: az ökológiai lábnyomunk csökkentésének kulcsa
Mik is azok a fenntartható termékek? Mi az az ökológiai lábnyom? És a többi kérdés, amire fontos a jó válasz.
Előző cikkünkben a környezetbarát irodaszerekről volt szó, amiben a leghasznosabb információkat gyűjtöttük össze.
Ebben a bejegyzésben arról lesz szó többek között, hogy hogyan óvjuk meg a környezetünket és mit tegyünk annak érdekében, hogy csökkenjen az ökológiai lábnyomunk.
Mik a fenntartható termékek?
A fenntartható termékek általában
- környezeti,
- társadalmi,
- gazdasági
szempontból is környezetbarát módon készülnek. Ezek a termékek minimalizálják a környezeti hatásokat annak köszönhetően, hogy kevesebb energiát, vizet és nyersanyagot igényelnek a gyártásuk során.
Emellett tartósak és könnyen újrahasznosíthatóak vagy újrahasználhatóak, tehát hosszabb az élettartamuk is.
Miért jó a fenntartható termékek vásárlása?
Egyre gyakoribb, hogy könnyen hozzájuthatunk a fenntartható termékekhez, de miért is éri meg ilyen dolgokat vásárolnunk?
Környezetvédelem
A fenntartható termékek gyártása során, kevesebb szén-dioxid kibocsátás és környezeti szennyező anyagok keletkeznek. Ezzel hozzájárulhatunk a klímaváltozás elleni küzdelemhez és a természeti élőhelyek megőrzéséhez.
Takarékosság
Bár lehet, hogy kezdetben magasabb az áruk a fenntartható termékeknek, de a hosszú távú megtakarítások jelentősek lehetnek. Fenntartható termékeket vásárolva ritkábban kell cserélnünk az árucikkeket, mivel tartósabbak és kevésbé hajlamosak a sérülésre vagy az elhasználódásra.
Egészség
Fenntartható termékek gyakran kevesebb vegyi anyagokat és mérgező anyagokat tartalmaznak, ami hozzájárul az egészségünk megőrzéséhez.
Például, organikus élelmiszerek esetében, kevesebb növényvédőszer maradványt találhatunk.
Az ökológiai lábnyom, és amit tudnunk kell róla
Az ökológiai lábnyom azt mutatja meg, hogy mekkora területre van szüksége egy személy vagy egy csoport életmódjának a fenntartásához és az általuk termelt hulladék mennyiségének felszívásához a Föld ökoszisztémáiban.
A különböző tevékenységek, mint például:
- élelmiszerfogyasztás,
- energiafelhasználás,
- közlekedés,
- lakhatás,
- egyéb életmódbeli döntések.
Ezek mind - mind hozzájárulnak egy személy vagy egy közösség ökológiai lábnyomához.
Az ökológiai lábnyom csökkentéséhez
A szempontok, amikre figyeljünk, ha csökkenteni szeretnénk az ökológiai lábnyomunkat:
- élelmiszerfogyasztás
Milyen típusú ételeket eszünk. Ezekből mennyit és honnan származnak az élelmiszerek.
- energiafelhasználás
Hogyan termelhetünk és fogyaszthatunk energiát. Odafigyelhetünk például a háztartási energiafelhasználásnál és az utazások során használt közlekedési eszközöknél.
- vízhasználat
Mennyi vizet használunk otthon, az élelmiszerek előállítása során és más tevékenységek során.
- hulladékkezelés
Mennyi hulladékot termelünk, és hogyan kezeljük őket.
Az ökológiai lábnyom mérése segít, hogy egy adott életmód vagy tevékenység mennyire fenntartható.
Vagyis, hogy a Föld rendelkezésére álló erőforrások és az ökoszisztémák kapacitása elegendő-e ahhoz, hogy ellássák a tevékenységek által generált igényeket.
Az ökológiai lábnyom csökkentése és a fenntarthatóbb életmód kialakítása kulcsfontosságú a környezetvédelem és a bolygónk megóvása szempontjából.
A fenntarthatóbb választások, például az energiahatékony otthonok, a fenntartható mezőgazdaság támogatása és a tudatosabb fogyasztás mind hozzájárulhatnak az ökológiai lábnyom csökkentéséhez.
Fenntartható termékek
Ezek a termékek általában tartósak és hosszú élettartammal rendelkeznek, így csökkentik a szemét lerakóba kerülő hulladék mennyiségét.
Mutatunk pár terméket, amikre érdemes beruházni a fenntarthatóság jegyében:
Bambusz fogkefe
A hagyományos műanyag fogkefék helyett, bambuszból készült fogkeféket érdemes vásárolnunk, mivel ezek a fogkefék fenntarthatóak, mint a hagyományos társaik.
Gyorsabban lebomlanak és kevésbé terhelik a környezetet.
Növényi alapú tisztítószerek
Ezek olyan tisztítószerek, amik növényi alapú összetevőket tartalmaznak. Emiatt kímélőek a környezetre, és nincsenek benne káros vegyi anyagok sem.
Újrahasznosított papír
Sok vállalat és márka is úgy döntött az évek alatt, hogy újrahasznosított papírt és kartont használ a termékeik becsomagolásához és a termékekhez is. Ezzel is csökkentve például az erdőirtást.
Újrahasznosított műanyagból készült termékek
Ilyenek lehetnek például az újrahasznosított műanyag palackok, műanyag szatyrok és még pár termék, amik régi műanyagokból készültek.
Az újrahasznosítás és az árak növekedése
Sajnos még mindig akadnak olyan problémák a fenntartható életmóddal, ami az anyagiakhoz köthető. Vannak olyan árucikkek, amik drágábbak, mint a többi és ezek között szerepelnek fenntartható termékek is.
Fenntartható divat termékei
Ruházati márkák, ahol a fenntartható anyagokat, mint például organikus pamutot vagy újrahasznosított textilt használnak a ruhák legyártásához.
Elektromos autók
Az elektromos járművek legyártása és hosszabb ideig való használata, kisebb környezeti terheléssel járnak, mivel nem termelnek kipufogógázokat, és csökkentik az üzemanyag fogyasztását is.
Napelemek
Az egyszer gyakrabban látható napelemek, amik tiszta energiaforrást jelentenek, és hosszú távon csökkentik az energiafelhasználást.
Energiahatékony háztartási kis- és nagygépek
Energiahatékony hűtőszekrények, mosógépek és más háztartási kis – és nagygépek csökkentik az energiafogyasztást, ami segít az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésében.
Fenntartható élelmiszerek
Az olyan élelmiszerek, mint az organikus termékek, helyi kereskedelemből származó termékek, hozzájárulnak a fenntartható mezőgazdasághoz és az élelmiszerbiztonsághoz.
Ha teheted, figyelj a környezetedre és vele együtt az ökológiai lábnyomodra, mert fontos ügyet szolgálsz vele!