A jó prezentáció ismérvei
Rettegsz sok ember előtt beszélni? Előadásaid remegő hangon, nem összeszedetten folynak? Olvass tovább és eláruljuk, hogyan lehet leküzdeni mindezt, hogy egy magabiztos, élvezetes prezentációt nyújthass nézőid számára!
kép: shutterstock.com
A munkahelyen vagy az egyetemen biztosan neked is volt rá alkalmad prezentálni. Ha ezek az előadások azonban nem úgy sikerültek, mint ahogy azt Te eltervezted, az alábbi pontokat érdemes a jövőben betartanod!
1. Ütős kezdet
A prezentációnál a legfontosabb, hogy megragadd és megtartsd a közönséged figyelmét. Ez lehet egy komoly vállalat vagy egy fiatalokból álló csoport is. A lényeg, hogy a bemutatkozásodon túl mesélj el egy vicces történetet vagy ismertess egy érdekes, meghökkentő adatot. Természetesen olyat, ami az előadáshoz kapcsolódik. Bármi jó lehet, amibe bele tudják élni magukat, vagy ami elindítja a gondolkodásukat.
Látva a közönséged pozitív reakcióját, Te is feloldódsz, melytől a lámpalázad el is múlhat!
kép: shutterstock.com
2. Mintha filmet rendeznél
Egy jó prezentáció olyan, mint egy film. Van bevezető része, ahogy fent említettük, egy közepe és egy vége.
Mindenképpen fontos, hogy legyen egy fő üzenete az előadásodnak. Úgy építsd fel az prezentációdat, hogy minden ezt támassza alá.
Egyszerűsítsd le és tedd olyan egyértelművé ezt az üzenetet, hogy mindenki ugyanazt értse meg belőle.
Prezentációd közepénél azonban figyelj oda, hogy ne egy monológot mondj el, hanem vond be a közönségedet! Tegyél fel nekik kérdéseket, szólíts fel egy-egy embert, adj ki egy kis feladatot számukra, hogy minél élvezetesebb legyen az előadásod.
3. Mennyi az annyi?
Kutatások szerint, 10 percig tudunk folyamatosan odafigyelni valamire anélkül, hogy elkalandozna a figyelmünk.
Ha prezentációd ennél tovább tart, érdemes 10 perces blokkokra osztanod. Mutass meg egy érdekes, témába vágó videót, adj ki feladatot a közönségnek, ahogy fent említettük vagy mesélj el egy újabb történetet. Ezekkel egy kicsit felrázod a hallgatóságot.
4. Ne olvass!
A prezentációra összeírt szöveget érdemes magadnál tartani, főleg ha nagyon izgulós vagy, de semmiképpen ne olvasd azt fel!
Tartsd észben, hogy akiknek prezentálsz, ők nem tudják milyen szöveggel is készültél.
Így ha ki is maradt egy-egy apró rész, mely később jutott eszedbe, ne térj vissza rá! A lényeg, hogy legyen gördülékeny a mondanivalód.
Ha a papírra vetett előadás szövegét magad mellett szeretnéd tudni, ne a kezedben szorongasd!
Erre szolgál például egy görgős, fém projektor állvány ,melyre mindent ki tudsz pakolni és amely mögül megtarthatod a prezentációdat.
5. Itt a vége
A legjobban az előadás eleje és vége marad meg leginkább az emberek fejében, így érdemes ezt a részt is ütősre készítened. Vond be itt a közönséget, kérdezd meg mi volt számukra a legérdekesebb, vagy mondj el egy újabb storyt, ami hatására jó kedvűen tudnak távozni.
kép: shutterstock.com
A jelenlegi helyzetben talán most az online térbe kerültek át a különböző prezentációk is, azonban ebben az esetben is igen fontos a magabiztosság, az összeszedettség, na meg persze a megfelelő technikai eszközök.
Erre szolgál az OfficeMarket oldala, ahol minden fontos terméket be tudsz ehhez szerezni!
Üdvözlettel,
OfficeMarket csapata
www.officemarket.hu